Disse er nominert til Årets bilde 2013

Foto- og videojuryene for Årets bilde 2013 er i mål. Nedenfor ser du lista over nominerte som får pris eller hederlig omtale i konkurransen. Prisutdelingen finner sted 21. mars på Victoria scene i Oslo.

Juryen har bestått av Wold Press Photo-vinner i fjor, Paul Hansen (fotograf i Dagens Nyheter, Stockholm), Andrea Gjestvang (frilansfotograf basert i Berlin, vinner av Årets bilde 2012) og Tommy Ellingsen (frilansfotograf basert i Stavanger, vinner av Årets bilde 2011).

Videojuryen har bestått av Christian Fougner (redaksjonssjef, NRK), Linn Therese Amundsen (Zacapa film) og Luca Kleve-Ruud (fotojournalist, Dagens Næringsliv). For ordens skyld: Kleve-Ruud er samboer med Siv Seglem, og meldte seg derfor inhabil i den klassen hun er nominert.

Juryene har vurdert over 2.600 fotografier og 90 bidrag til video- og multimedieklassen.

Nominerte i fotoklassen

  • Robert McPherson, frilans/Aftenposten (Lierstranda)
  • Hallgeir Vågenes, VG (Bergen)
  • Espen Rasmussen, VG (Nesodden)
  • Sigurd Fandango, Dagens Næringsliv (Oslo)
  • Morten Rakke, frilans (Larvik)
  • Katinka Hustad, student (Kongsberg/Oslo)
  • Linda Bournana Engelberth, frilans/Klassekampen (Oslo)
  • Line Møller, VG (Oslo)
  • Kim Nygård, Adresseavisen (Trondheim)
  • Richard Sagen, Adresseavisen (Trondheim)
  • Paal Audestad, frilans/Aftenposten (Oslo)
  • Thomas Haugersveen, frilans/Dagens Næringsliv (Oslo)
  • Jørgen Kvalsvik, student (Lillehammer/Oslo)
  • Eivind Natvig, Moment (Skrova)
  • Tobias Nordli, frilans (Sarpsborg)
  • Paul Sigve Amundsen, frilans (Bergen)
  • Knut Egil Wang, Moment (Los Angeles/Bergen)
  • Ørn E. Borgen, Aftenposten (Asker)
  • Chris Maluszynski, Moment (Oslo)
  • Hampus Lundgren, frilans / Dagens Næringsliv (Oslo)
  • Javad Parsa, frilans (Oslo)
  • Håvard Bjelland, Bergens Tidende, (Oslo)
  • Geir Carlsson, Fredriksstad Blad (Fredrikstad)
  • Annemor Larsen, VG (Oslo)
  • Stein J. Bjørge, Aftenposten (Oslo)
  • Erlend Berge, Vårt Land (Oslo)
  • Daniel Sannum Lauten, frilans/VG (Oslo).

Nominerte i videoklassen

  • Anton Ligaarden, student
  • Siv Seglem/Rønnaug Jarlsbo, Dagbladet
  • Rune Sævig, Bergens Tidende
  • Benjamin Ree/Monika Aaserud, VGTV
  • Annemor Larsen/Kyrre Lien/Jorunn Stølan/Kari Aarstad Aase, VGTV
  • Stig B. Hansen/Per Byhring, Aftenposten.